Description
Wilson Blade Feel Comp Junior 26 Tennis Racquet
Wilson's Blade Feel Comp Jr is a great racket for 9 to 10 year old players who want to take their game to another level. The composite frame hits a balance of flex and stiffness for a mix of power and control. It has a fused construction, which offers a high level of playability. The racket comes with perforated grip, so hands stay dry and comfortable during tough matches.
| Head Size | 100 in2 |
| Strung Weight | 265 g |
| Unstrung Weight | 250 g |
| Length | 26 inches |
| Balance | 1 pts HL |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Beam Width | 22.5 mm |
| Composition | Aluminum Composition |
| Racquet Cover | Yes |
| Made in Country | China |
| Stringing | Pre Strung |
Additional Information
| Length |
26" [10-12Years] |
|---|

