Description
Yonex Vcore 98 Tennis Racquet-Sand Beige
Presenting the Sand Beige VCORE 98! This fast spin monster racquet has excellent ball feedback and is identical to the standard cosmetic version in terms of stats and playability.
| Head Size | 98 in2 |
| Strung Weight | 323 g |
| Unstrung Weight | 305 g |
| Length | 27 inches |
| Balance | 6 pts HL |
| Stiffness | 62 |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Swing Weight | 318 |
| Beam Width | 23 / 23 / 21 mm |
| Composition | 2G-Namd FlexForce/H.M. Graphite |
| Grip Type | Yonex Synthetic |
| Racquet Cover | Yes |
| Stringing | Unstrung |
Additional Information
| Length |
27" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L2 (4 1/4), L3 (4 3/8) |
Yonex Vcore 98 Tennis Racquet-Sand Beige

