Description
Babolat Pure Strike 18X20 Tennis Racquet
Its 98 sq.in headsize and denser 18/20 string pattern for extra control is perfect for aggressive hitters looking for stability and consistency at impact.
| Head Size | 98 in2 |
| Strung Weight | 323 g |
| Unstrung Weight | 305 g |
| Length | 27 inches |
| Balance | 4 pts HL |
| Stiffness | 63 |
| String Pattern | 18 x 20 |
| Swing Weight | 332 |
| Beam Width | 21 / 23 / 21 mm |
| Composition | Graphite |
| Grip Type | Babolat Syntec Team |
| Racquet Cover | Yes |
| Stringing | Unstrung |
Additional Information
| Length |
27" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L3 (4 3/8) |
Babolat Pure Strike 18X20 Tennis Racquet

