Description
Cosco GO 1.0 Treadmill
COSCO is the only Indian brand in the world’s top treadmill brands. GO 1.0 is the ultimate workout partner for your home workouts. Designed keeping in mind user safety, this treadmill has additional shock absorbers to prevent knee damage.
What’s more? It also comes with a 1.0 HP DC Treadmill with Brushless Motor. No Incline. Manual Easy Lubrication. MP3/Hi-fi Audio. Loaded with ZWIFT app. Heart rate sensor and handle key on the front small handle. P1-P12 ,H1,H2,H3 Mode. Foldable by cylinder.
Specification
| Motor | 1.0 HP DC Duty (2.0 HP Peak) |
| Auto Incline | No Incline |
| Display | LCD Display |
| Net Weight | 45 Kgs. |
| Speed Range | 0.8~14 Kmph |
| Running Belt | 1260*420mm |
| Max. User Weight | 110 Kgs. |
| Other Features | Patented Auto Lubrication System(Patented) |
| Emergency Stop | Yes |
| Foldable | Yes |
| Displays | LCD screen displays, Time, speed, distance, heart rate, calories, program |
| Functions | MP3/USB/Hi-fi Audio, ZWIFT app.,l HIIT, HEALTHY WALK 2 preset program, then customer could press speed+ speed- key to choose any speed |
| Assembly (LxWxH) | 1636x770x1294mm |
| Assembly (LxWxH)Fold | 1049x770x1318mm |
Note: Shipping charges are additional and must be paid by the customer
Cosco GO 1.0 Treadmill

