Description
Head Boom Pro Tennis Racquet
| Head Size | 98 in2 |
| Strung Weight | 329 g |
| Unstrung Weight | 310 g |
| Length | 27 inches |
| Balance | 6 pts HL |
| Stiffness | 66 |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Swing Weight | 325 |
| Beam Width | 22.5 / 22.5 / 22 mm |
| Composition | Graphene 360+/Graphite |
| Grip Type | Head Hydrosorb Pro |
| Racquet Cover | Yes |
| Stringing | Unstrung |
Additional Information
| Length |
27" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L3 (4 3/8) |

