Description
Head MX Spark Pro Tennis Racquet
This racquet will make sure that your first steps on the tennis court won't be your last. The pre-strung SPARK PRO comes in an entirely new design that takes its inspiration from a volcanic eruption and provides more power than the ELITE version.
| Head Size | 100 in2 |
| Strung Weight | 285 g |
| Unstrung Weight | 270 g |
| Length | 27 inches |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Beam Width | 22 / 22 / 22 mm |
| Composition | Metallix |
| Racquet Cover | Yes |
| Stringing | Pre Strung |
Additional Information
| Length |
27" [Adult] |
|---|

