Description
Head TI. S2 Tennis Racquet
The HEAD Ti S2 Tennis racquet is a lightweight, all-around tennis racket designed for intermediate-level players who want to take their game to a whole new level. For a good balance of power and control, it has a 102 sq in (660 sq cm) head and offers improved playability and durability thanks to a synthetic gut string in an 18x19 string pattern. The racket is head-heavy balanced for greater power potential and uses Titanium technology to provide more stability, strength, and even more power on each stroke. It weighs only 245g (8.6oz).
Technology
- Titanium Tennis Technology: A composite weave of ultra-strong Titanium and ultra-light Graphite fibers that help with weight reduction, while maintaining stiffness and power.
| Playing Level | Intermediate |
|---|---|
| Brand | HEAD |
| Length | 27.5 in |
| Grip Size | L3 (4 3/8), L2 (4 1/4) |
| Technology | Titanium |
| String Pattern | 18/19 |
| Head Size | 660 sq. cm |
| Balance | Head Heavy |
| Unstrung Weight | 245 g |
| Beam | 25 mm |
| Strung | Yes |
| Cover | Full Cover |
Additional Information
| Length |
27.5" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L3 (4 3/8), L2 (4 1/4) |
Head TI. S2 Tennis Racquet

