Description
Wilson Blade 98 16X19 US Open Tennis Racquet
| Head Size | 98 in2 |
| Strung Weight | 320 g |
| Unstrung Weight | 305 g |
| Length | 27 inches |
| Balance | 5 pts HL |
| Stiffness | 61 |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Swing Weight | 317 |
| Beam Width | 21 / 21 / 21 mm |
| Composition | Braided Graphite |
| Grip Type | Wilson Pro Performance |
| Racquet Cover | Yes |
| Stringing | Unstrung |
Additional Information
| Length |
27" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L3 (4 3/8) |

