Description
Wilson RF 01 Future Tennis Racquet
For Roger Federer's last year on tour, he needed a tennis racket that would help him compete with the new generation of heavy baseliners while maintaining his all-court style. The Wilson RF 01 Future is inspired by that racket. It's our lightest RF racket of the collection with a slightly higher balance, making it highly maneuverable with additional power for next-generation players. The SABR Frame Design gives it versatility, allowing for the pace, spin and direction changes signature to Roger's game. You'll notice a fast head speed thanks to Glide Guard B&G and a great ball-pocketing feel from Braid 45 Technology.
| Head Size | 98 in2 |
| Strung Weight | 295 g |
| Unstrung Weight | 280 g |
| Length | 27 inches |
| Balance | 4 pts HL |
| Stiffness | 64 |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Swing Weight | 301 |
| Beam Width | 23.2 / 23 / 22 mm |
| Composition | Carbon +Carbon Braid |
| Grip Type | Wilson Pro Performance |
| Racquet Cover | No |
| Stringing | Unstrung |
Additional Information
| Length |
27" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L2 (4 1/4), L3 (4 3/8) |

