Description
Wilson RF 01 Tennis Racquet
For Roger Federer's last year on tour, he needed a tennis racket that would help him compete with the new generation of heavy baseliners while maintaining his all-court style. The Wilson RF 01 is inspired by that racket. It's lighter than our RF 01 Pro, making it a more maneuverable version. It features the same SABR Frame Design that gives it versatility, allowing for the pace, spin and direction changes signature to Roger's game. You'll notice a fast head speed thanks to Glide Guard B&G and a great ball-pocketing feel from Braid 45 Technology.
| Head Size | 98 in2 |
| Strung Weight | 318 g |
| Unstrung Weight | 300 g |
| Length | 27 inches |
| Balance | 5 pts HL |
| Stiffness | 64 |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Swing Weight | 319 |
| Beam Width | 23.2 / 23 / 22 mm |
| Composition | Carbon +Carbon Braid |
| Grip Type | Leather |
| Racquet Cover | No |
| Stringing | Unstrung |
Additional Information
| Length |
27" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L2 (4 1/4), L3 (4 3/8) |
Wilson RF 01 Tennis Racquet

