Description
Wilson Six LV Tennis Racquet
The new Six LV tennis racquet is new to the tennis community, and it's ready to make an impact. This clean, modern racquet has a graphite frame that provides an ideal mix of power, control, and feel all in one package. BLX technology filters out vibrations, which maximizes feel when hitting through shots. Competitive players will dominate the court and continue to improve their game with the help of the latest pre-strung tennis racquet.
- Racquet-of-choice for players looking for a blend of power, control and feel.
- Graphite: Lightweight frame helps players develop their technique and generate enhanced control.
- Midsized Head: Provides enhanced feel and control.
- Length: Added length helps players stretch and reach one more ball.
| Head Size | 100 in2 |
| Strung Weight | 300 g |
| Unstrung Weight | 284 g |
| Length | 27.25 inches |
| Balance | 4 pts HL |
| String Pattern | 16 x 19 |
| Beam Width | 24 / 24 / 24 mm |
| Composition | Graphite |
| Racquet Cover | Yes |
| Stringing | Pre Strung |
Additional Information
| Length |
27.25" [Adult] |
|---|---|
| Size |
L3 (4 3/8) |

